Za sve one koji prate natjecanje za pjesmu Eurovizije, ili kako ovo natejcanje jkoš nazivaju, Eurovizija, Eurosong , treba znati kako ovo natjecanje puno glamura, pa i kiša, osebujnih kostima i glazbe datira još iz davne 1956 godine kada je prvi puta održano, a prva pobjednička pjesma bila je Švicarske izvođačice Lys Assie “Refrain”.
Sam naziv natjecanja je izvedenica od naziva europske televizijske mreže, Europska radiodiguzijska mreža (Eurovision). Pjesma Eurovizije je jedan od najdugovječnijih televizijskih programa na svijetu, a procjena gledanosti danas iznosi oko 200 milijuna gledatelja, ne samo u Europi, već i nekim drugim dijelovima sivjeta, primjerice ovo natjecanje je iznimno popularno u Australiji, koja je dobila i mogućnost sudjelovanja u natjecanju, mada nije dio Europe.
Glazbeno žanrovski Eruovizija je splet svega i svačega i gotovo svih glazbenih smjerova, mogli smo u dosadašnjim natjcanjima vidjeti sve, od šlagera do metal glazbe, rapa, etna, te niz drugih glazbenih smjerova.
Najveći broj pobjeda na natjecanju, sedam, je ostvarila Irska, uključujući dvije pobede Johnnya Logana kao izvođača i jedne kao autora. Najveće uspjehe na međunarodnoj glazbenoj sceni nakon pobjede su ostvarili ABBA i Céline Dion, dok su internacionalne hitove imali i Toto Cutugno, France Gall, Katrina and the Waves, Vicky Leandros i Måneskin. Samo sudjelovanje je bilo jedno od početnih faza zapaženih glazbenih karijera izvođača kao što su Julio Iglesias, Olivia Newton John, Domenico Modugno, Nana Mouskouri, Cliff Richard i The Shadows, Lara Fabian, Zdravko Čolić i T.A.T.u.., a nastup u revijalnom programu prvo javno pojavljivanje trupe Riverdance.
Od 2003. svake se godine po uzoru na Pjesmu Eurovizije također i održava Dječja pjesma Eurovizije, a njezin prvi pobjednik bio je predstavnik Hrvatske, Dino Jelusić.
Američka mreža NBC je u pregovorima s ERU-om oko otkupljivanja prava za američku verziju natjecanja.
Finalna večer Pjesme Eurovizije tradicionalno se održava u proljetno subotnje večer sa početkom u 21 sat po srednjeeuropskom ljetnom vremenu. Obično se bira subota u svibnju, iako je bilo godina da se natjecanje održava četvrtkom (1956.) ili čak u ožujku. Velikoj večeri prethodi Eurovizijski tjedan proba, tiskovne konferencije i druženja. Od 2004 godine, zbog sve većeg broja zemalja koje žele sudjelovati na natjecanju uvedena je kvalifikacijska večer, pozanta kao i polufinale koje je održavano četvrtkom prije finala. Sa prelaskom na format dvije polufinalne večeri one se održavaju utorkom i četvrtkom prije finalne večeri.
Hrvatska kao samostalna zemlja još nije bila pobjednica, no u okviru bivše SFRJ, hrvatska predstavnica grupa Riva pobjedila je na ovom natjecanju pjesmom “Rock Me” 1989. godine, pa Hrvatska prakitčki ima zabilježeno pobjedničko mjesto, doduše kao SFRJ. Ove godine u finalnoj večeri Eurosonga , danas od 21 sati Hrvatsku zastupa kultni riječki rock post punk sastav LET 3, koji je već do sada izazvao svojim nastupom pažnju praktički cijelog svijeta.
Koliko pak ovo natjecanje ima šarma i pobornika svjedoče milijuni fanova diljem svijeta, svjeoči mnogo toga, napomenimo da je 2020 snimljen pod okriljem Neflixa film na temu Eurosonga, “Eurovision song contest-The story of Fire Saga”, glazbena komedija koja je polučila dobar uspjeh kod gledatelja, ali i na osebujan način promovirala natjecanje, no i Island. Glavni junaci žena i muškarac s Islanda prijatelji od djetinjstva iz malenog mjesta i njihov glazbeni projekt “Fire Saga”, zaluđenost natejcanjem i ludi splet okolnosti u koje možemo utrpati i atentat na party brod sudonika Islandskog natjecanja za odlazak na Eurosong, osveta vilenjaka i slično, na koncu ispunjavaju san Fire Sagi, te oni na koncu odlaze na natjecanje, koje li slučajnosti u Britaniju! 🙂